چه کسانی باید ارتودنسی انجام دهند؟

چه کسانی باید ارتودنسی انجام دهند؟

ارتودنسی، درمانی است که با رفع بی نظمیهای دندانی و اصلاح ناهنجاریهای فکی موجب بهبود عملکرد مفصل فکی و سیسم جونده ، سهولت رعایت بهداشت ، بهبود زیبایی دندانها و صورت و ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در روابط اجتماعی میشود . بهبود روابط دندانی و سهولت رعایت بهداشت بدنبال ارتودنسی موجب کاهش خطر پوسیدگیهای دندانی و بیماریهای لثه میشود ، بعلاوه روابط صحیح دندانی و فکی از بسیاری از مشکلات مفصل فکی جلوگیری می کند ، بنابراین کلیه افرادی که دچار بی نظمیهای دندانی یا روابط غلط فکی هستند می توانند از درمان ارتودنسی سود ببرند .

انجام ارتودنسی

 

چرا باید نسبت به درمان ارتودنسی اقدام کرد؟

بسیاری از بی نظمی های دندانی ، رعایت بهداشت دهان را با مشکل مواجه می کند و خطر پوسیدگی دندانها و بیماری های لثه را افزایش می دهد. با مرتب شدن دندانها ، استفاده از مسواک و نخ دندان با سهولت بیشترانجام می شود و رعایت بهداشت دهان آسانتر می شود .

در برخی افراد، دندان های فک بالا حالت بیرون زده ای دارند که علاوه بر تاثیری که بر زیبایی ظاهری می گذارند، بیشتر در معرض ضربه و آسیب خواهند بود . بوسیلهٔ ارتودنسی این امکان وجود دارد که بیرون زدگی دندانها را برطرف نمود و خطر ضربه خوردن آنها را کاهش داد .

در صورتی که دندان های فک بالا و پایین به شکل مناسبی بر روی هم قرار نگیرند ممکن است که بر جویدن غذا و تکلم بیمار تأثیر بگذارد . در چنین مواردی درمان ارتودنسی موجب بهبود عملکرد سیستم جونده و تکلم بیمار خواهد شد ، بعلاوه تماسهای دندانی ناصحیح میتواند در بعضی از موارد موجب مشکلات مفصل فکی شود ؛ در کنار تمام این موارد شایع ترین علت انجام درمان ارتودنسی جنبهٔ زیبایی ظاهری و تأثیر نظم دندانها بر اعتماد به نفس در روابط اجتماعی است .

سن مناسب انجام ارتودنسی :

برای جواب به این سؤال ابتدا باید مشخص شود که چه نوع مشکل ارتودنسی وجود دارد . مشکلات ارتودنسی دو گروهند :

۱- مشکلات فکی(دارای محدودیت سنی برای درمان)

۲- بی نظمیهای دندان(درمان محدودیت سنی ندارد)

مشکلات فکی

برای درمان مشکلات فکی مثل جلو یا عقب بودن فک بالا یا پایین نسبت به هم  محدودیت سنی وجود دارد و مشکلات فکی فقط در سنین رشد با ارتودنسی به تنهایی  قابل درمان هستند و پس از سن رشد ، درمان این مشکلات نیازمند ترکیبی از ارتودنسی و جراحی فک است . بهترین سن درمان مشکلات فکی بین ۷ تا ۱۲ سالگی است .

 

دکتر سیدحامد محمود هاشمی متخصص ارتودنسی می باشند. جهت دریافت مشاوره از دکتر محمودهاشمی بهترین متخصص ارتودنسی با شماره های 02122926230 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر محمودهاشمی دیدن فرمائید.

بی نظمیهای دندان

رفع بی نظمیهای دندان محدودیت سنی ندارد و در هر سنی میتوان دندانها را مرتب نمود به شرط آنکه لثه وبافت نگهدارندهٔ اطراف دندانها سالم باشد ؛ با اینحال بهترین سن برای مرتب کردن دندانها حدود ۱۲ سالگی است که رویش دندانهای دائمی کامل شده ، سرعت حرکتهای دندانی بالاست ، و مقداری از رشد هنوز باقی است که در صورت نیاز میتوان از آن استفاده کرد .

 

 

پاسخ