رژیم غذایی در دوران ارتودنسی

رژیم غذایی در دوران ارتودنسی

آیا اطلاعاتی در مورد ارتودنسی دندان دارید؟ آیا هدف از درمان از طریق ارتودنسی دندان را می دانید؟ شاید روزانه، به طور متداول با افرادی مواجه شده باشید که دندان های ارتودنسی شده دارند . به طور کلی کم تر کسی وجود دارد که کاربرد این سیم های فلزی روی دندان ها را نداند. یکی از متداول ترین درمان ها از طریق ارتودنسی ، اصلاح فرم دندان ها و برطرف کردن بی نظمی در دندان هاست. در برخی موارد فرد به علت مشکل تکلم و صحبت کردن و ادا کردن کلمات به دندانپزشک مراجعه می کند و یا ممکن است در جویدن غذا و روی هم قرار دادن دندانها مشکل داشته باشد اما تنها کارایی درمان ارتودنسی اصلاح بی نظمی دندان ها نیست، در برخی موارد ممکن است فرد دچار مشکلات فکی باشد ، مانند جلو بودن فک بالا یا پایین ، ارتفاع زیاد صورت و نمایش بیش از حد لثه و … که از طریق درمانهای متحرک و ثابت ارتودنسی تحت درمان قرار می گیرد .

رژیم غذایی در ارتودنسی

درمان ارتودنسی

درمان های ارتودنسی به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم می شوند . درمان ارتودنسی ثابت درمان هایی هستند که دستگاه ارتودنسی بر روی دندانها چسبیده و امکان خارج کردن آن از دهان توسط بیمار وجود ندارد و نیازمند رعایتهای غذایی برای مراقبت از دستگاه و دندانها می باشد. درمانهای متحرک درمانهایی هستند که امکان خارج کردن دستگاه از دهان توسط بیمار (مثلا هنگام غذا خوردن ) وجود دارد .

هدف از این مقاله ، بیان مراقبتهای غذایی لازم در دوران ارتودنسی ثابت است. با ما همراه باشید.

مراقبت های غذایی در دوران ارتودنسی ثابت

در دوران ارتودنسی ثابت باید بیمار از خوردن غذاهای سفت خودداری کند زیرا باعث کنده شدن براکتها و آسیب به دستگاه می شود . کنده شدن براکتها و آسیب به دستگاه موجب طولانی شدن دورهٔ درمان و در بعضی از موارد ، حرکتهای دندانی ناخواسته و آسیب به دندانها می شود ، بنابر این همکاری بیمار در رعایت مراقبت های غذایی نقش مهمی در جلوگیری از طولانی شدن درمان و پیشرفت موفقیت آمیز آن دارد .
* میوه های سفت مانند سیب باید به تکه های نازک و کوچک برش شود و از گاز زدن آنها خودداری شود .
* هستهٔ میوه ها مانند گوجه سبز با دندان جدا نشود .
* از جدا کردن گوشت از استخوان با دندان خودداری شود .
* از خوردن ته دیگ ، بلال ، نانهای خشک و سایر خوراکیهای سفت اجتناب شود .
* از خوردن خوراکیهای با چسبندگی بالا مانند گز و سوهان و شکلات های تافی اجتناب شود .
* آجیل و خشکبار بصورت آسیاب شده مصرف شود .
▪همچنین برای جلوگیری از رنگ گرفتن دندانها تا ۲۴ ساعت پس از نصب دستگاه ارتودنسی ثابت از خوردن خوراکیهایی که رنگ زیاد دارند مانند چای ، نوشابه ، سبزیجات ، سس کچاپ ، آب هویج و … خودداری شود و تا پایان درمان نیز پس از خوردن هر خوراکی حتی نوشیدنی های رنگی ، اطراف براکتها و زیر سیم تمیز شود .

 

دکتر سیدحامد محمود هاشمی متخصص ارتودنسی می باشند. جهت دریافت مشاوره از دکتر محمودهاشمی بهترین متخصص ارتودنسی با شماره های 02122926230 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر محمودهاشمی دیدن فرمائید.

رعایت بهداشت در ارتودنسی دندان

▪از آنجا که دستگاه ارتودنسی ثابت گیر غذایی را افزایش می دهد ، رعایت بهداشت اهمیت فوق العاده ای در جلوگیری از پوسیدگی و بدرنگی دندانها دارد .
برای رعایت بهداشت در طی درمان ارتودنسی ثابت لازم است که :
• پس از هر وعدهٔ غذایی ، اطراف دندانها و براکتها توسط سه وسیله تمیز شود که عبارتند از :
۱- مسواک ارتودنسی ۲- مسواک بین دندانی ۳- نخ دندان مخصوص ارتودنسی ( سوپرفلاس Super floss)
•بهتر است که برای مقاوم شدن مینای دندان در برابر پوسیدگی ، از دهان شویهٔ حاوی فلوراید استفاده شود . باید توجه داشت که استفاده از دهان شویه ، جایگزین نخ دندان و تمیز کردن اطراف دندان ها نمی باشد . استفاده از خلال دندان نیز نه تنها جایگزین نخ دندان نیست بلکه گاهی موجب آسیب به لثه نیز می شود .
•در صورتی که نخ دندان مخصوص ارتودنسی در دسترس نبود از نخ دندان معمولی به همراه فلاس تریدر (Floss threader) استفاده نمایید ( حلقه ای دارای نوک تیز که به عبور نخ دندان از زیر سیم کمک می کند ) . در صورت در دسترس نبودن فلاس تریدر نیز در هر صورت با صرف وقت کافی نخ بکشید و استفاده از نخ دندان را ترک نکنید .
•به جای نخ دندان از دستگاه واترپیک (Waterpik)
نیز می توانید استفاده کنید که آب را با فشار بین دندانها می فرستد و نواحی بین دندانی را تمیز می کند .
•بهتر است مسواک و نخ دندان را در خارج از منزل نیز به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم از آن استفاده نمایید . اگر خارج از منزل هستید و مسواک در دسترس ندارید حداقل با چرخاندن آب در دهان ، باقیماندهٔ ذرات غذایی را خارج نمایید .

 

پاسخ