ارتودنسی متحرک یا ثابت ؟

ارتودنسی متحرک یا ثابت ؟

ارتودنسی معجزه ای در بهبود بی نظمی دندان است . تا به حال شده در جمعی حضور داشته باشید و لطیفه ای بشنوید اما به خاطر نامناسب بودن وضعیت دندان های خود از خندیدن امتناع نمایید؟ با تصور چنین وضعیتی متوجه می شوید دندان ها تا چه اندازه می توانند در روابط فردی و اجتماعی مهم باشند . با ارتودنسی می توان چنین مشکلی را برطرف نمود. اما گاهی انتخاب نوع و روش ارتودنسی برای افراد به دلیل بی اطلاعی کمی سخت است لذا در این بخش ما به توضیح بیشتر ارتودنسی ثابت و متحرک و تفاوت این دو می پردازیم. برای کسب آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

ارتودنسی ثابت یا متحرک

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی در واقع به مجموعه ای از فرایند ها ، تکنیک ها و درمان هایی گفته می شود که موجب مرتب شدن دندان ها یا اصلاح روابط فکی می شود .

ارتودنسی متحرک :

ارتودنسی متحرک به انواعی از درمان گفته می شود که در آن بیمار قادر است دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید . دستگاههای ارتودنسی متحرک معمولا برای اصلاح ناهنجاریهای فکی و در بعضی از موارد برای رفع بی نظمیهای دندانی خفیف تا متوسط استفاده می شوند. باید توجه داشت که دستگاههای ارتودنسی متحرک به اندازهٔ دستگاههای ارتودنسی ثابت در رفع بی نظمی های دندانی کارآمد نیستند و توانایی کنترل حرکتهای دندانی در سه جهت فضا را ندارند .

کلیر الاینرها (Clear aligners) :

در سالهای اخیر گونهٔ جدیدی از دستگاه های متحرک تحت عنوان پلاک های شفاف یا کلیر الاینر clear aligner یا ارتودنسی نامرئی جهت رفع بی نظمی های دندانی در ارتودنسی بکار گرفته شده اند که در واقع نامرئی نیستند ولی میزان دیده شدن آنها بسیار ناچیز است.
برای ساخت این پلاک ها ، پس از تصویر برداری سه بعدی (اسکن) دندانهای بیمار ، مدل هایی متوالی از دندان ها توسط پرینترهای سه بعدی ساخته می شود که حرکت های تدریجی دندان های بیمار را شبیه سازی می کند و بر روی این مدل های دندانی ، پلاک های شفاف متوالی ساخته می شود که بیمار از هر پلاک به مدت دو هفته استفاده می کند و مجموعهٔ پلاک ها بتدریج دندان ها را به موقعیت صحیح خود هدایت می کنند .

مزایای کلیر الاینرها (Clear aligners):

بزرگترین مزیت کلیر الاینرها آن است که میزان دیده شدن آنها بسیار ناچیز است و تقریبا دیده نمی شوند ؛ همچنین این امکان برای بیمار وجود دارد که در موقعیت های اجتماعی خاص دستگاه را از دهان خارج کند . مزیت دیگر آن است که موقع خوردن غذا و مسواک زدن ، بیمار آنها را از دهان خارج می کند بنابراین محدودیتی در خوردن غذاهای سفت و رعایت بهداشت دهان ندارد .

معایب کلیر الاینرها (Clear aligners):

با وجود جاذبهٔ بالای کلیر الاینرها ، این دستگاه ها معایبی نیز دارند . این دستگاه ها توانایی رفع بی نظمی های شدید را ندارند و فقط برای درمان بی نظمی های خفیف تا متوسط مناسبند . اشکال دیگر این سیستم آن است که درمان با کلیر الاینرها کاملا وابسته به همکاری بیمار است و لازم است که بیمار تقریبا بصورت تمام وقت از دستگاه استفاده نماید و فقط حدود دو ساعت در شبانه روز دستگاه را از دهان خارج کند و از این جهت یک محدودیت برای کسب نتیجهٔ مورد تظر است . هزینهٔ درمان با این سیستم نیز نسبت به ارتودنسی معمولی گرانتر است .

 

دکتر سیدحامد محمود هاشمی متخصص ارتودنسی می باشند. جهت دریافت مشاوره از دکتر محمودهاشمی بهترین متخصص ارتودنسی با شماره های 02122926230 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر محمودهاشمی دیدن فرمائید.

 سن مناسب برای انجام ارتودنسی :

در ارتودنسی دو با گروه از مشکلات مواجه هستیم :
– بی نظمی های دندانی
– مشکلات فکی

▪ردیف کردن دندان ها محدودیت سنی ندارد و در هر سنی می توان دندانها را مرتب نمود به شرط آنکه بافت نگه دارندهٔ اطراف دندان سالم باشد با این وجود بهترین سن برای مرتب کردن دندانها ۱۲ سالگی است زیرا سرعت حرکت های دندانی بالاست و در عین حال هنوز مقداری از رشد باقی است تا در صورت لزوم بتوان از آن استفاده کرد .

▪بر خلاف درمان بی نظمی های دندانی که محدودیت سنی ندارد ، درمان مشکلات فکی محدودیت سنی دارد و تنها قبل از بلوغ می توان با ارتودنسی مشکلات فکی را درمان نمود و بعد از این سنین درمان مشکلات فکی نیازمند ترکیبی از ارتودنسی و جراحی فک است . بهترین سن برای درمان مشکلات فکی ۸ تا ۱۱ سالگی است .

 

پاسخ